Truck.Serbianforum.Info
Da bi videli celi sadrzaj foruma morate se registrovati...

Pneumatici

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pneumatici

Počalji od zeljko taj Ned Apr 08 2012, 20:29

Tema o pneumaticima

zeljko

Broj poruka : 887
Datum upisa : 04.03.2012
Godina : 38

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pneumatici

Počalji od Sotir taj Pon Apr 09 2012, 12:35

Znas kako kaze Tasko Nacic u filmu "ko to tamo peva" stvarno jadno izgleda.Gazni sloj je krenuo da se raspada,koliku kilometrazu prelazis sa gumama dok ne postanu ovakve,da li mozda znas?
Sotir

Broj poruka : 1855
Datum upisa : 10.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Pon Apr 09 2012, 12:56

Dragance,izgleda da to na vozilima gradskog prevoza niko ne kontrolise i puno toga moze da kaze i oznaka sa ove slike koja pokazuje, kada je ova guma proizvedena.Pise,42.nedelja u 2009.godini iznad ove donje "male" naprsline pa sad' ti vidi. No Zeljko cuvaj se kada vec znas kakvu "obucu"imas na vozilu. drinks
najsporiji

Broj poruka : 3547
Datum upisa : 17.02.2012
Godina : 59

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zeljko taj Pon Apr 09 2012, 16:18

Nije strasno,jer je u pitanju gradska voznja pa su i brzine male.Da je u pitanju prednja guma,vec bi se plasio. Suspect

Dragane,guma je protektirana,znaci vec koriscena,a vozilo je 2008.g,presao 320.000 km,a guma 2009.Ima ona dosta kilometara iza sebe. cheers
zeljko

Broj poruka : 887
Datum upisa : 04.03.2012
Godina : 38

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sotir taj Pon Apr 09 2012, 17:28

Hvala za objasnjenje,a sada bih vas pitao jos nesto.Da li mozda postoji neki standard sto se tice izdrzljivosti i trajnosti guma kod kamiona,Neso u firmi gde ti radis se prilicno vodi racuna o kamionima zato pitam.Da li izdrzljivost dosta zavisi i od uslova puta i jos od nekih faktora,ili nema pravila.Koliko moze ovakva guma kao sto si postavio,kada je protektirana da predje,ili je i to u zavisnosti od odredjenih uslova?
Sotir

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Pon Apr 09 2012, 18:04

Dragance,kod nas se zaista vodilo racuna da obuca na kamionima bude dobra i pouzdana ,i vlasnici koriste samo Michelin pneumatike na svim osovinama.Uopsteno i grubo receno,idrzljivost gume zavisi od nekoliko faktora:pravilnog pritiska u gumi,geometrije trapova,ogibljenja tj.vesanja,(pre)opterecenosti gume,puteva po kojima se ista eksploatise,vozaca koji upravlja vozilom tj.njegovog nacina voznje i to je ono osnovno.E sad' dolazi na red ono sto mi ne znamo vec samo mozemo iskustveno da pretpostavimo ili tvrdimo, a to je sastav smese i tehnologija izrade pneumatika.Tu stajem jer dalje ne znam ali znam da su Michelinove gume daleko po kvalitetu i izdrzljivosti od ostalih proizvodjaca guma ali i da su uz to i mnogo skuplje od konkurencije.Nemam precizne podatke ali znam da na nasim ovim novim kamionima gume prelaze u proseku izmedju 220 i 250 hiljada kilometara a da smo sa starijim vozilima koja su prodata,prelazili najmanje 250.000 km.a dve plave i 330.000 sa prednjim gumama.Medjutim,desilo se i to da su fabricke gume na novom vozilu,morale zbog istrosenosti da se menjaju pre 200.000 km.tako da tu osim preterivanja i teranja dok ne pukne,zaista nema nekog cvrstog pravila.Iskreno,ja postujem pravilo da guma glavu cuva i da bez dobre gume nema sigurne voznje pa sam bas pazio gde prolazim kada se negde moram zavlaciti za utovar ili istovar.E sad,ja ovde kod mene u kompu. imam promo.film Michelina koji je sniman u nasoj firmi,dobio sam ga na rec uz ogranicenje prava za javno ili bilo kakvo drugo pokazivanje i prikazivanje.Malo smo se salili ali je to vise ispalo kao odlicna reklama za firmu nego za gume ali ajd' sad'.
Sa protektiranim gumama je nesto drugacija prica i definitivno postoji pravilo da se protektirana guma ne montira na prednjoj tj.upravljajucim osovinama i samo lud covek moze da rizikuje tako nesto.Inace,Miselin je poceo sa reparacijom-protektiranjem svojih guma i na te gume daju odredjenu garanciju i zaista ih rade odlicno.Mislim da je se takve reparirane gume nalaze na dve nase poluprikolice a kakvi su utisci sa njima,zaista ne znam ali cu se potruditi da saznam.Kakvo je vreme doslo,sve se manje racuna vodi o kvalitetu i pouzdanosti gume vec prevashodno o ceni kostanja iste pa ce taj trend ocigledno potrajati ili cemo ovde sve cesce vidjati vozila sa gumama kao na Zaljkovoj slici.Jedino vozila koja rade zapad moraju da imaju besprekornu obucu jer tamo nema milosti ni sa cim a narocito ne sa gumama sto maksimalno podrzavam. drinks

Poslednji izmenio najsporiji dana Pon Apr 09 2012, 19:23, izmenjeno ukupno 1 puta
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sotir taj Pon Apr 09 2012, 18:39

Profesorski objasnjeno Smile ,to me je zanimalo.
Sotir

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Aleksandar taj Uto Maj 01 2012, 23:13

siera ::Koga zanima ima sada na Nacionalnoj Geografiji o Mišelinu i proizvodnji guma

najsporiji ::...lepo i korisno da se vidi i jedno jeste sigurno,njihove tj.michelinove gume,jesu najbollje i rekao bih,bez konkurencije u svim segmentima. :aplauz:

siera ::Jesu šampioni nema šta veoma poučno koga zanima ta materija, a tek otpor kotrljanja posebna priča. Pre otprilike 4-5 godina zove me moj drug direktor transporta jedne veće firme u Čačku pošto i oni imaju Stralise i pita me kakva mi je potrošnja. Žali mi se čovek da su mu u par dana nekoliko stralisa diglo potrošnju izmedju20 i 25% i dovodi priču u vezu sa vozačima. Reko sve je moguće ali ne verujem da bi baš njih nekoliko imali takav dogovor. Sve to bilo kamioni troše i dalje više nego ranije a u to vreme sam negde čitao čini mi se u Truckeru Nemačkom da su na nekom testu guma utvrdili da tamo neki tip Bridgestona znatno povećava potrošnju čak i do 30%. Zovnem onog drugara i pitam ga jesi li čačko šta oko guma menjao itd kad on meni hrabro stavili smo neke nove Brdgestone dobili ih u neku kompezaciju. Ajde reko napravi probu skini te jedne nove i stavi neke druge i napravi turu. Tako i urade potrošnja 20% dole. Da bi potvrdili priču bila godišnja skupština udruženja u Sava centru i mi uvek idemo zajedno. Tamo predstavnici Michelina GoodYear-a i pitamo ih onako izokola dal znaju šta o uticaju guma na potrošnju kad oni puni sreće i počinju priču Bridgestone,test znatno veća potrošnja itd itd... Oću da kažem koliko ima veze kvalitet. Opet jedan drugi kolega ima 20 hladnjača u Čačku ima spisak vozila na zidu u radionici. Ko mesečno ne uradi kontrolu pritiska i ne upiše se 10% od plate cca oko 120€

najsporiji ::....sve stoji sto si napisao ali obzirom da po navici uvek prvo bacim oko na obucu nekog kamiona,primecujem da je sve vise jeftinijih guma na kamionima a da je od pretprosle godine kranuo neki trand uvoza i montaze nekih kineskih plastikanaca koje samo na oko jer su nove,izgledaju solidno.Nekada davno imao sam prilike da na mali(putnicki) auto stavljam gume koje sam ja hteo pa sam tako probao sve i svasta i da ne ispadne da sada nesto hvalim michelin,ali se stvarno ni jedna guma ne moze porediti sa njom.Na kamionu je tek poseban prica i to narocito kada su klizavi kolovozi ili kada je na putu sneg pa cak iled,bez preterivanja,ide kamion kao poz sinama naravno ako nema nekih suludih ekstremnih preterivanja ili nema poledice,tu nema pomoci.Bio sam u njihovoj fabrici u Klermontu sa gumama iz Pirota ali nisam imao ni prilike ni mogucnosti da vidim deo bilo cega od svega ovoga sto su prikazali u emisiji.Negde smo o tome vec pricali,jedini problem da to tako nazovem,to je u startu znacajno visa cena prilikom nabavke u odnosu na ostale proizvodjace ali se u toku eksploatacije,zasigurno po svim parametrima,jos znacajnije isplati.Inace,svima je jasno da svaka lose napumpana guma nema dugi vek trajanja a mi smo u firmi pumpali i zaista redovno proveravali po upustvu zastupnika za Srbiju.
Rekoh da ovde kod mene u kompu. imam njihov promotivni film koji je ekipa fabrike iz Francuske,snimala kod nas u firmi i uradjen je kao promo film za podrucje srednje i istocne evropa, ali sam ga dobio na poverenje i rec i uz zabranu bilo kakve dalje distribucije,pa je to isto kao i da ga nemam ali se kao malo ovde hvalim jer,je...s ako nesto imas a da to niko ne vidi ili ne zna,onda je isto kao i da to nemas. lol! lol! lol!

siera ::Kinezi su ovde preplavili sa nekim brendovima i imenima pitaj boga kakvim. Za neke nisam nikada čuo. Meni sade treba 6 guma tokom leta dve za napred i 4 za prikolicu ali cene su užasne u nabavci

Milorad ::Koliko kostaju gume za Iveca? Koliko predjes sa njima?

siera ::Misliš za veliki kamion za Stralisa

najsporiji ::... farao volja,kako god on odluci jer,boss je boss samo kad ne ide bos haha E sad',vrlo je diskutabilno na ovaj intenzitet posla, sveopstu krizu,besparicu ma kako god to nazvali,odjednom istresti iz novcanika nekoliko 'iljadarki za gume i ne razmisljati u medjuvremenu, o nekoj ustedi kupovinom nekog drugog brenda osim michelina.Iako je michelin proizvodjac najkvalitetnijih i najboljih guma,ne treba biti nekorektan pa ne reci da ima jos odlicnih i kvalitetnih guma i drugih proizvodjaca i tu uopste ne mislim na na jednog kineskog proizvodjaca guma.

siera ::315/70/22.5 najčešća guma za volan u naj jeftinijoj varijanti made in China 350€ vučne oko 380€ i sve to posle do 700€ za Michelin
za prikolice Kormoran naj jeftiniji od 350€ i to posle opet ide do oko 600€

najsporiji ::...'ajde da malo pomognem u orijentaciji sa cenama i evo jednog linka za pocetak:
http://www.coningdoo.co.rs/pretraga/
i uz sve to pogleajte sve vrste guma koje su na akciji,mozda se nesto i korisno nadje i da se ustedi neka parica Very Happy .
http://www.planetaguma.com/gumeostalo.php?kategorija=kg
http://www.michelintransport.com/ple/front/affich.jsp?codeRubrique=109&lang=RS

siera ::Ono nije humano 80000 energy saver stvarno mnogo

__________________________________________________________________________________________________
Tudja zeno, sto me ne probudi
svanulo je, poznace me ljudi
ja je ljubim, ona kaze - hvala
dobro ljubis, opet bi' ti dala
Aleksandar
Admin

Broj poruka : 4117
Datum upisa : 25.01.2012
Godina : 25

Pogledaj profil korisnika http://truck.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Uto Maj 01 2012, 23:16

Kako nas "gazda" o...e...ba piši ovde i zdravo haha

__________________________________________________________________________________________________
Red Bull daje krila al zato rakija daje quatrro
siera
Predsednik

Broj poruka : 5156
Datum upisa : 08.02.2012

Pogledaj profil korisnika http://drumskitransport.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Uto Maj 01 2012, 23:17

...ja cu kao nas drug Intarder,samo da punim ovu stranu linkovima sa cenama i ponudom guma,pa mozda se nesto i nadje.Inace,rekoh ja malocas,jesu najbolje gume ali cena odbija vecinu kupaca.Uzgred,kako je krenulo ovde bez najave i upozeorenja,mogao bi cone ovde da dodje na obuku haha haha haha
http://www.kelena.rs/kupovina/teretne-kamionske-gume/
http://www.beoguma.com/
http://gumimpex.com/pages/kamionske-gume.php

Poslednji izmenio najsporiji dana Uto Maj 01 2012, 23:36, izmenjeno ukupno 1 puta
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Uto Maj 01 2012, 23:21

Daj der bre nešta jeftinije neću moći noćas posle ovoga da spavam

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Uto Maj 01 2012, 23:27

...ovi sa ovim ponudama i stvarno nisu normalni i ocigledno da idu logikom ucene po onom domacem sistemu,kome treba taj mora da kupi i ko ga j..e,neka plati jer takvi imaju para.Ne znam sta da ti kazem,ja sam ovo okacio kao odgovor na postavljeno pitanje tebi a ujedno da i tebi malo "olaksam" haha haha haha situaciju pred Sleep da mozes lepse da Spavanje gume a ne da samo sanjas airbag airbag airbag ahhhhha ahhhhha ahhhhha ahhhhha ahhhhha
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Uto Maj 01 2012, 23:33

Videću od četvrtka nešta sam osmislio 2 kom Double Coin China imam ih već 2 godine i bile su ok u eksploataciji za razliku od Aeolusa one su u trenutku kada je šera došla blizu kraja istog trenutka pokazala i žicu, nema zaštitnog sloja od ok 4-5 mm i uzeću 2 nalivana Michelina po Marangoniju a videću za napred kako ću. Ako nadjem pristupačno Bridgeston 297

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Uto Maj 01 2012, 23:42

...to je upravo ono o cemu pricamo,nesumnjiv je kvalitet michelina i to sam mnogo puta proverio, ali sa ovim zavrtanjem i otkidanjem usiju sa cenama gde su gume istih dimenzija drugih proizvodjaca i duplo jeftinije,suludo je na sva ova njesra bacati pare kojih ionako nikada nema dovoljno.Uostalom,daje li neko neke povoljnosti za nabvku guma u smislu odlozenog placanja na kraci ili duzi period jer bi i to bila neka lepa olaksica prilikom odluke za nabavku novih guma.
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Uto Maj 01 2012, 23:44

Retko ko dajea ako neko daje onda to nisu one cene o kojima sam pričao večeras obično budu oko 20%više

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Uto Maj 01 2012, 23:50

...u ovoj temi ti za veceras mogu poruciti samo sledece:neka ti je sa srecom u izboru i nabavci guma i da pretekne koja para. cao
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Čet Maj 10 2012, 13:49

......evo jos malo korisnih informacija o pneumaticima a pokusacu da pronadjem i tabele sa potrebnim silama za stezanje tockova na vozilima.
http://www.scribd.com/doc/11998343/Sus-Prvo-Polugodje
http://www.michelintransport.com/ple/front/affich.jsp?codeRubrique=61&lang=RS#3

Poslednji izmenio najsporiji dana Čet Maj 10 2012, 14:21, izmenjeno ukupno 1 puta
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Čet Maj 10 2012, 14:13

Videcu da Ja iskopiram iz mojih uputstava o upotrebi a to uglavnom na svakom vozilu treba da stoji na levim vratima nalepnica

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Čet Maj 10 2012, 14:28

...ako mozes nadji to i okaci ga ovde jer u svakom tehnickom uputstvu obavezno napisu sve sile potrebne za stezanje kljucnih elemenata,narocito tockova na kamionima a to isto mora da ima i u uputstvu za poluprikolice.Trazio bih po netu ali me ubi ovaj laptop jer sam vec milion puta potego za misem koji je od ovog drugog i vec mi je dop...lo.
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Čet Maj 10 2012, 14:42

Ja ovih dana radim sve sa lap topom nema misa ali ide nekako

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 98989 taj Čet Maj 10 2012, 16:06

najsporiji ::...ako mozes nadji to i okaci ga ovde jer u svakom tehnickom uputstvu obavezno napisu sve sile potrebne za stezanje kljucnih elemenata,narocito tockova na kamionima a to isto mora da ima i u uputstvu za poluprikolice.Trazio bih po netu ali me ubi ovaj laptop jer sam vec milion puta potego za misem koji je od ovog drugog i vec mi je dop...lo.

prvo sve naviješ na 60Nm onda ideš drugu fazu naviješ na 600Nm

98989

Broj poruka : 4
Datum upisa : 30.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Čet Maj 10 2012, 20:54

Konacno sam uspeo da spremim uputstvo. Ovo je I deo i odnosi se na prikolice i BPW osovine veoma je slicno i kod kamiona i "autobusa"
Konkretno ovde su u pitanju osovine sa dobos kocenjem. Neznatne razlike su kod disk kocenja i kod aluminijumskih felni
Podaci su preuzeti iz uputstva BPW proizvodjaca

Ovo se odnosi na osovine sa disk kocenjem

Ovo je sada deo uputstva od Iveca veoma slicno je i za ostale

Poslednji izmenio siera dana Čet Maj 10 2012, 22:02, izmenjeno ukupno 1 puta

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Čet Maj 10 2012, 21:35

:aplauz: :aplauz: :aplauz: bravo.
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Čet Maj 10 2012, 21:50

Predsednik postavio pitanje na onom forumu,niko da mu odgovori.Ako bude postavljao tako teška pitanja,moraće da srede :crash: svoje kompjutere.
私はマイケルです

Broj poruka : 1776
Datum upisa : 26.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Čet Maj 10 2012, 21:59

Pa reko da vidimo osnovna znanja osim fotografisanja u protivnom im spremam :006:

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći