Truck.Serbianforum.Info
Da bi videli celi sadrzaj foruma morate se registrovati...

Menjaci

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Menjaci

Počalji od Aleksandar taj Uto Maj 29 2012, 19:16

Pozdrav narode potrebne su mi šeme menjačkih prenosnika, bolje receno bilo koje seme a da su menjaci u pitanju. Hvala unapred.
Aleksandar
Admin

Broj poruka : 4116
Datum upisa : 25.01.2012
Godina : 25

Pogledaj profil korisnika http://truck.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Re: Menjaci

Počalji od siera taj Uto Maj 29 2012, 23:17

Ja sam imao negde servisno uputstvo od ZF181 ima knjiga 100 strana ako nadjem to negde stavicu zanimljive delove

__________________________________________________________________________________________________
Red Bull daje krila al zato rakija daje quatrro
siera
Predsednik

Broj poruka : 5156
Datum upisa : 08.02.2012

Pogledaj profil korisnika http://drumskitransport.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Pet Jun 01 2012, 14:43

Kakva ti je namena toga, imam servisno uputstvo ZF-a slozen je mehanizam poprilicno

__________________________________________________________________________________________________
siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Pet Jun 01 2012, 15:02

Automatski komandni sistem pripada automatskim menjacima to su vec u pitanju centralne jedinice

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 16:51

Evo da li pomaže ovo?
http://www.speed-industry.com/articles.php?mode=view&type=6&vrsta=6&id=108
http://www.speed-industry.com/articles.php?mode=view&type=6&vrsta=6&id=109
http://www.speed-industry.com/articles.php?mode=view&type=6&vrsta=6&id=213

Menjač od Alfe Romeo.

Menjač od Scanie.

私はマイケルです

Broj poruka : 1776
Datum upisa : 26.04.2012

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 17:40

Pogledaj i ovo.Možda ti pomogne.
http://www.vozite.com/transmisija_na_motornom_vozilu.html
私はマイケルです

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 18:25

Automatski ZF menjač sa 8 brzina.

私はマイケルです

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 18:31

Diwa automatski menjač.

私はマイケルです

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 18:41

Renault-ov automatski šestostepeni menjač sa dvostrukom lamelom. Dvostruka lamela: pri čemu jedna lamela "pokriva" neparne, a druga parne brzine. U menjačkoj kutiji se nalaze sinhroni poput klasičnog manuelnog menjača.

私はマイケルです

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 私はマイケルです taj Pet Jun 01 2012, 18:48

ZF automatski menjač sa 9 stepeni prenosa. Je**ga na engleskom je.

Ja mislim da ima dosta informacija za sada.
私はマイケルです

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od siera taj Pet Jun 01 2012, 20:31

Sve ove menjace da strpas u kamion od 100ks ima da ide ko raketa s tim sto bi ti menjac bio ko kuca haha haha haha haha

siera
Predsednik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Aleksandar taj Pon Jun 25 2012, 19:47

Ljudi imam jedan problem zeza me sledece na mojoj limuzini golfu 2... Naime standardno golfofa boljka menjac, mesao mi je rikverc i prvu, teze upada u petu i ako uopste upadne desi se da ispadne iz nje ali to mi se vrlo retko desavalo, kad hocu da ubacim, u petu cuje se neko krcanje u menjacu, zamenio sam i ovu polugu ili kako se vec zove jer je sva bila u luftovima i ispali su oni sesirici, ali samo sam resio pola problema tacnije samo mi lepo upada u rikverc i prvu i ne mesa ih, ali zato u petu nikako nece... Sta tu moze da da bude jos problem?

Aleksandar
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Pon Jun 25 2012, 20:10

...pa briga te,sta ce ti peta kad je verovatno zaribala ili negde ispala usput kad' se inako ne salta u petu lol! lol! lol! Sta moze da bude,svasta moze da bude a odavde verujem da si malo poremetio birac tj.te spoljasnje poluge nekom svojom karabudzevinom, a peta ti je i dalje na istom mestu,ali rucica vise ne dopire do nje jer je pomerena previse u levo te ti zato sada lako ide u prvu i u rikverc ali si zato sj..o petu,mislim brznu lol! lol! lol! Odavde iz Svilajnca,mogu samo da pretpostavim da je to i ako imas nekog drugara me'an'cara,neka pogleda te poluge od rucice do menjaca i specijalnim srpskim kljucem, dotera to u pravi tj.dobar polozaj lol! lol! lol! .To je jedino i najjeftinije resenje a drugo je da dodjes ovde do mene do Svilajnca i da lepo kupis jedan dobar auto i da znas zasto i kako se vozis,ali i da se ne zezas vise sa menjacima. ahhhhha ahhhhha ahhhhha ahhhhha ahhhhha posle ces da se zajebavas sa elektronikom ahhhhha ahhhhha ahhhhha ahhhhha
najsporiji

Broj poruka : 3547
Datum upisa : 17.02.2012
Godina : 59

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Aleksandar taj Pon Jun 25 2012, 20:32

To sam danas sam karabudzio uz poneki savet mog kuma jer se covek razume ponesto u mehaniku, e sad moguce je da nisam lepo nastelovao birac. A da jurim mehanicare nemam para jer da imam pare ja bi terao neku azdaju od auta, a ne golfa 2, a i sam sam isao u skolu za "automehanicara", tako da cu sutra po danu da ga skarabudzim kako znam i umem, a dosta me zeza nemam kanal kuci, a jedan drugar limar koji ima kanal to mu zauzeta garaza tek moze tamo u subotu... Tako da sam improvizovao kuci kanal. Javljam vam sutra sta sam mu uradio...
Aleksandar
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Pon Jun 25 2012, 21:51

....ma video si da sam se ja malo nasalio sa tobom ali zaista mislim da je problem u tim polugama tj.da obzirom da sada lako ide u prvu i rikverc,da si malo vise to pomerio u levu stranu ,pa zato pokusaj sutra da t malo vratis da proradi i 5 brzina.Znam Tomo da je muka brate i da se ima para ecina bi vozila dobre i novije aute,ali to je sada samo u domenu maste.Pokusaj lagano da to odradis ali se ne igraj slucajno da lezis ispod nagnutog auta i cackas nesto ispod a da nije dobro obezbedjeno podignuto vozilo,to nikako,ni pod tackom razno cak ne ni za neku sitnicu jer se glupost obicno desava samo jedno,druge prilike ne bude i je'es auto,sacekaj brate subotu i idi na kanal kod tog drugara pa pokusaj da to sredis.
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Aleksandar taj Uto Jun 26 2012, 17:23

Danas sam ga skarabudzio, vratio sam onaj stari deo ali sam mu prethodno stavio biksne i sada nema nigde luftova, i nastelovao sve brzine rade bolje nego fabricki, sve sam radio sam kuci podignem ga na dizalicu i ispod stavim jedno trupce da ga osiguram i majstorisem. auto
Aleksandar
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Uto Jun 26 2012, 17:41

...bravo Tomo :aplauz: :aplauz: :aplauz: i vazno je da ta 5.brzina pronadjena i da se nigde nije zagubila lol! lol! lol!
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od najsporiji taj Čet Okt 18 2012, 10:14

.....evo i jednog uproscenog teksta o menjacu sa dvostrukim kvacilom,inace je vw DSG menjac:

Automobili | Menjacki mehanizam

DSG menjac

Automobilizam

dsg3U prethodnim tekstovima objašnjavali smo na koji nacin funkcionišu manuelna i automatska transmisija. Ova dva nacina menjanja brzina su i dan-danas najrasprostranjeniji, što je vrlo zanimljivo. Covek bi pomislio da bi nenormalan razvitak tehnologije, koji nas je zadesio u 21. veku, ipak bio uzrok eventualne smene generacija. Medjutim, manuelna transmisija je još uvek jedostavna kao i uvek (druga je prica razvitak elektronike i kontrola režima obrtaja motora vozila), dok je automatik još uvek trom, ali komforan za vožnju. Nešto se, naravno, mora menjati, pa su tako mnogi proizvodjaci pokušali da ponude alternativu koja bi preuzela primat na tržištu. Još sa kraja osamdesetih je na tržištu bilo nekoliko modela sa kontinualnom varijabilnom transmisijom (CVT), da bi se tokom devedesetih dosta radilo na poboljšanju performansi automatika. Takodje, kombinacija manuelnog i automatskog menjaca je bio jedan od ciljeva. U svakom slucaju, patentirani su brojni novi sistemi, ali glavnu prepreku ka iole vecem globalnom uspehu nisu mogli da premoste. Ta prepreka je svakako cena. Iako efikasni, ovi sistemi su skupi i uglavnom su rezervisani za sam vrh ponude u gami modela. Ovo je bila prepreka i za transmisiju o kojoj ovoga puta govorimo, ali se ona ipak izdvaja kao najbolja alternativa manuelnom i automatskom menjacu. DSG je patentiran od strane nemackog giganta Volkswagen i prezentiran je široj javnosti tokom 2003. godine. Zapravo, kompanija BorgWarner je konstruisala DSG (takodje znan i kao S-Tronic) za potrebe kompanije Audi, preciznije modela TT 3,2 V6. Nakon kraceg perioda, ova transmisija je ponudjena i za ostale modele VW grupacije.

dsg5DSG, odnosno >Direct Shift Gearbox< je sve ono što su proizvodjaci ranije tražili od svojih eksperimentalnih sklopova. To je automatski menjac, sa svim odlikama manuelnog. Cak i više od toga, jer poseduje ne jedno vec dva kvacila! Upravo je to razlog velike efikasnosti ovog sistema i njegovog (buduceg) uspeha. Oba kvacila su pneumatski vodjena, pa stoga DSG nema potrebu za pedalom kvacila, kao što je to slucaj kod manuelnog menjaca. Sistem ce >pritiskati< imaginarnu pedalu umesto vas. Ali, opet, zašto dva kvacila? Odgovor je: da bi se znacajno smanjilo vreme potrebno za prelaz iz jedne u drugu brzinu. Samo cemo malo uci u elaboraciju poprecnog preseka DSG sistema. On najviše lici na automatik – vrlo je glomazan i krajnje složen. Ipak, masa nije problem jer njegov sklop ne zahteva teške materijale. To je i logicno imajuci u vidu da nema ljudskog faktora koji nepravilnim korišcenjem može havarisati sistem. DSG uvek ima šest brzina – prva, treca i peta su pod kontrolom jednog, dok su druga, cetvrta i šesta pod kontrolom drugog kvacila. Dakle, sistem je prakticno simetricnog tipa. Kada je DSG pozicioniran u prvoj brzini (kvacilo 1-3-5 je u direktnoj vezi sa motorom), drugo kvacilo je takodje aktivno – omogucava rotaciju druge brzine i tako prakticno priprema sistem za prelaz u viši stepen prenosa. Veliki broj senzora i mikroprocesora omogucavaju DSG-u da cak i odabere koju ce brzinu pripremati. Milisekunde su u pitanju, tako da vas npr. pri naglom kocenju automatika vraca u mnogo niži, tj. odgovarajuci stepen prenosa (recimo iz pete u drugu brzinu). Zahvaljujuci principu duplog kvacila, DSG je postigao neverovatno kratke vremenske intervale potrebne za prelaz iz jedne u drugu brzinu. Osam milisekundi (8 ms) je veoma, veoma brzo – Ferrari Enzo poseduje super-efikasni sekvencijalni menjac kojem je potrebno citavih 150 ms za istu operaciju! O velicini ovog podatka najbolje govori i cinjenica da DSG ne odgovara pravilniku F1 takmicenja – previše je brz i tako se ubraja u zabranjenu CVT kategoriju! Dakle, glavna prednost ovog sistema jeste svakako brza promena brzina.

dsg6Postoji nekoliko razlicitih modova u kojima možete voziti automobil sa DSG transmisijom. Njegova koncepcija je postavljena po principima klasicnog automatika, odnosno dosadašnjeg >Tiptronic<-a. >Tiptronic< sistem takodje potice iz VW grupacije i DSG je zapravo njegova logicna evolucija. Ali onaj ko je imao priliku da proba oba sistema, nikad se više nece vratiti >Tiptronic<-u! Rucice menjaca su identicne kod obe varijante – imaju skoro standardnu automatik-šemu sa P-R-N-D pozicijama. Dva dodatka opticki cine razliku. >D< pozicija (>Drive<) pored automatskog poseduje i manuelni mod, kada vozac može sam da bira stepene prenosa. To može ciniti pomocu same rucice (pozicioniranjem iste u desno) ili malih polugica iza volana. Druga razlika u odnosu na klasican automatik jeste >S< pozicija (>Sport<). To je automatski mod rezervisan za vozace sa, logicno, sportskim ambicijama. Ovde kompjuter, koji kontroliše rad ove transmisije, stepene prenosa menja nešto kasnije (pri višim obrtajima), cime se izvlaci maksimalna snaga automobila. Ako u prethodno pomenutoj >D< poziciji ne pomerite rucicu u desno, ostacete u klasicnom automatskom modu, koji akcenat stavlja na komfor i ekonomicnu vožnju. Nemojte se zbuniti – iako se DSG koristi kao klasican automatik, on nece biti tromiji i nece trošiti više goriva od svog ekvivalenta sa manuelnim menjacem. Zapravo, performanse su bolje i potrošnja je manja. Sve to zahvaljujuci ekstremno minimalnom vremenu potrebnom za prenos brzina. Samo zamislite koliko sve to može biti korisno u snažnim turbo-mašinama! Mada, DSG nije rezervisam samo za jake mašine. Od skora se ovaj sistem može naruciti i npr. za dostavni VW Caddy, koji samo koristi cinjenicu da je ovaj sistem koncipiran sa šest brzina, što novijim i snažnijim dizelima svakako odgovara. Predlažem da pogledate i sledeci video-klip koji u praksi pokazuje kolika je ustvari prednost DSG sistema u odnosu na klasican manuelni. Video ce vam bliže objasniti i na koji nacin funkcioniše sportski >S< mod:

Izvor: Speed industry

...koga zanima i nesto vise:

http://www.autozine.org/technical_school/gearbox/tech_gear_manual.htm#Twin-Clutch
najsporiji

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od volvofh13 taj Sre Dec 31 2014, 00:22

http://www.eprogear.com/store/image/cache/data/decals/eaton-fuller/13-speed/shift-pattern/4300764/eaton-fuller-13-speed-shift-pattern-4300764-5-500x500.jpg
Ovo je šema šaltanja Fullerovog menjača sa 13 brzina. Moje pitanje je ,gde mu je 13.?
volvofh13

Broj poruka : 1724
Datum upisa : 17.03.2012
Godina : 19

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od stralis3 taj Čet Jan 01 2015, 11:55

Pitaj ucitelj'cu...

...samo ceraj desnom stranom...
stralis3

Broj poruka : 2064
Datum upisa : 03.05.2012
Godina : 28

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh